+

Porady

Paszport dla psa – gadżet dla właściciela czy obowiązek?



Coraz częściej planujemy zagraniczne podróże z psem. Niezależnie od wybranego środka lokomocji musimy pamiętać o tym, że nie tylko my mamy obowiązek posiadać odpowiednie dokumenty w momencie przekraczania granicy kraju, ale i czworonogi, które nam towarzyszą. Jednym z nich jest paszport dla zwierzęcia domowego. Podróżując bez niego narażamy się nie tylko na nieprzyjemności, ale w skrajnym przypadku nawet i ryzyko uśpienia pupila.

Dlaczego zwierzę musi mieć paszport?

Paszport to nic innego jak aktualne świadectwo zdrowia. Oprócz podstawowych danych właściciela, zawiera też specjalny numer chip, który pozwala zidentyfikować pupila. Dlatego, aby go otrzymać nasz zwierzak musi zostać przede wszystkim zaczipowany, zaszczepiony na wściekliznę i odrobaczony.

Dokument ten jest wystawiany na żądanie właściciela, przez lekarza weterynarii (musi mieć specjalne uprawnienia) od ręki. Koszt samego dokumentu to 100zł plus dodatkowe ewentualne opłaty za badania czy chip.

Czy paszport wystarczy, aby zabrać zwierzę za granicę?

Nie zawsze. Wszystko zależy od miejsca do którego się wybieramy. W niektórych krajach istnieją dodatkowe wymogi, które trzeba spełnić lub wręcz ograniczenia, które uniemożliwiają podróżowanie z konkretnym zwierzęciem np. psom ras określanych powszechnie jako niebezpiecznych albo pochodzących ze schroniska. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.

Paszport obowiązuje wyłącznie na terytorium Unii Europejskiej oraz krajów takich jak: Andora, Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan. Poza granicami UE nie jest wymagany, co nie znaczy, że nie obowiązują inne zasady wwozu zwierzęcia.

A jeśli zapomnę paszportu dla zwierzęcia lub wpisu o szczepieniu?

W przypadku, gdy podczas kontroli stwierdzona zostanie niezgodność z przepisami Unii Europejskiej właściwa władza w miejscu przeprowadzanej kontroli może zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało lub poddać je kwarantannie do czasu spełnienia przez nie określonych wymogów.

Niestety w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub wykonania kwarantanny niezależnie od powodów (braku miejsca w lecznicy czy środków pieniężnych), władza ma prawo poddać je eutanazji. Dodatkowo wszystkie powyższe czynności urzędowe zostaną przeprowadzane na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży. Jak widać, nie warto ryzykować, gdyż nawet można stracić pupila.

Dlatego to istotne, żeby przed każdym wyjazdem za granicę sprawdzić odpowiednio wcześniej zasady wwozu zwierzęcia do wybranego kraju i ważność wszystkich wymaganych dokumentów